poslať link

Nové Domy.sk


špecializovaný portál o individuálnej výstavbe


Hlavná navigáciaRozloženie miestnosti.

autor: Blažej Babík - 04. 12. 2010

Snívate o svojom novom dome? Mate privreté oči a už sa v ňom prechádzate? Ako vyzerá obývačka? Kde je pracovňa? Možno už máte odpovede na všetky tieto otazky, možno ich ešte len hľadáte a možno ste sa práve obrátili s prosbou o pomoc alebo radu na architekta. Či už je to tak, alebo tak, nezaškodí zopár zamyslení navyše venovaných vnútornému usporiadaniu domu.

Vnútorné usporiadanie domu nazývame aj slovami dispozícia domu. Na začiatku ešte pred prvými návrhmi je dobre si ujasniť, aký životný štýl žijete alebo aký chcete žiť. Teraz mám na mysli hlavne uvažovanie nad tým, či vám lepšie vyhovujú otvorené a prepojené priestory alebo uzavreté samostatné miestnosti. Otvorená dispozícia domu, kde obývačka je spolu s jedálňou a s kuchyňou prepojená do jedného väčšieho priestoru, v ktorom sa môže nachádzať aj shodisko, vstupy do jednotlivých spálni a pracovný kút, má najväčšiu výhodu v tom, že spája rodinu dokopy a prirodzene navádza jej obyvateľov k otvorenosti a spolupatričnosti. Jednotlivý obyvatelia domu sú spolu aj pri individuálných činnostiach, prechádzajú okolo seba a vytvára sa tým priestor pre rozhovory popri domácich prácach, oddychu a pod. Má však aj určité nevýhody, ktoré sú zase prednosťami uzavretej dispozície. Uzavreté usporiadanie domu, kde každá miestnosť je priečkami oddelená a prístupna z chodby samostatným vstupom, umožňuje nerušené vykonávanie činnosti a zároveň brání nežiaducemu voľnému šíreniu hluku alebo pachov, napríklad pri varení. Takéto usporiadanie uprednostňujú skôr do sebavtiahnutý ľudia, prípadne je to vhodné pre rodinu, kde jednotlivý členovia majú veľmi odlišné záujmy, alebo, povedané trošku s nadsádzkou, majú rozdielný „hudobný vkus“. Naopak, najväčšou nevyhodou takéhoto usporiadania je, že umôžňuje vzniku takej situácie, hlavne v dnešnej uponahľanej dobe, že celá rodina sa stretne naraz možno iba raz za týždeň, alebo ani raz.

Pozrime sa teraz na usporiadanie miestnosti z iného uhla pohľadu, prejdime sa pomyslene „ideálnym“ domom. Už vstup do domu nám môže napovedať niečo o tom, ako praktický a premyslene je dom usporiadaný. Hlavný vstup do domu už od začiatku by sme mali plánovať tak, aby jeho umiestnenie bolo jasne viditeľné už pri približovaní sa k domu. Ak je viditeľných viacero vstupov do domu, malo by byť očividne, ktorý je hlavný. Keď zoberieme v úvahu vplyv svetových strán a tvar a orientáciu pozemku, v snahe dodržať toto odporúčanie, môžeme sa nad usporiadaním domu riadne potrápiť. V našich klimatických podmienkach odporúčam jednoznačne k hlavnému vstupu umiestniť zádverie. Je to malička miestnosť, úlohou ktorej je brániť vstupu studeného vzduchu ďalej do domu. Zvyčajne je sa v ňom nachádza priestor na uloženie topánok. Kabáty môžu byť umiestnené aj ďalej vo vstupnej hale, chodbe alebo predsieni. Aspoň pri obliekaní budú teplejšie. Keď pokračujeme ďalej do domu, a hoci sme tam prvý raz, povedzme na návšteve, bez nejakého hľadania, váhania alebo rozmýšľania, mali by sme vojsť do obývacej izby. Ľudovo povedané, keď pôjdeme „rovno za nosom“, prvá miestnosť, do ktorej vojdeme, nech je obytná hala. Ak je táto miestnosť uzavretá dverami, už ich tvar a veľkosť by nám mali napovedať o jej funkcií. Ak chcete kuchyňu prepojenú spolu s obývačkou, je vítané, ak zároveň je prístupná aj samostatne vchodom blízko vstupu do domu. Oceníte to hlavne pri nosení nákupov a v situácií, kedy v obývačke je niektorý člen rodiny so svojou osobnou návštevou. V týchto dvoch priestoroch sa obyvatelia domu cez deň zvyčajne najčastejšie zdržujú, preto je vhodne ich oknami presvetliť tak, aby bol výhľad na vstup na pozemok a nezaskočila vás nevítaná návšteva. Ak plánujete pracovať doma a občas budú potrebné aj pracovné stretnutia u vás, potom pracovňu umiestnite hneď vedľa vchodu do domu. Predídete tým nárúšaniu súkromia, ak by bola umiestnená na poschodí alebo v odľahlejšej časti domu a zároveň nestratíte pohodlie a pocit, že domov opúšťate. V blízkosti vstupu je vhodné umiestniť aj toaletu. Dôvodov môže byť hneď aj viacero. Predíde sa tým pre niekoho možno „trápnym otázkam“, pokiaľ máte návštevu, alebo, s úsmevom povedané, pri práci pred domom alebo na záhrade bude zrazu veľmi málo času na dobehnutie.

Keď sme takto prešli dennú časť domu, zvyčajne po schodoch sa dostaneme do nočnej, intímnej časti, kde sú umiestnené spálne, detské izby a kúpelne. Pekne navrhnuté a do detailu remeselne prepracované schodisko môže byť príjemným oživením interiéru rodinného domu. Nad uvažovaním vhodného miesta pre jeho umiestnenie môžme stráviť hodiny. Ideálne je, keď v podkroví vyusťuje pomerne do stredu podlažnej plochy. To nám umožní minimalizovať chodby a komunikačný priestor a jednotlivé miestnosti hviezdicovo rozložiť okolo neho. Presvetliť ho môžme aj cez strechu a tým vpustiť trochu svetla aj na prízemie. Nástup na schodisko, presnejšie povedané, prístup do nočnej časti je príjemný, keď je v blízkosti kuchyne a zároveň vstupu do domu. To sú spravidla najčastejšie ciele, kam alebo odkiaľ do izieb smerujeme. Prechod krížom cez obývačku môže byť v niektorých prípadoch rušivý. Nepríjemná poloha vstupu do intímnej časti je, a znovu si pomôžem ľudovou slovesnosťou, keď ju máme od vstupu do domu „rovno pred nosom“. Potom sa môže stať, prehnane povedané, že očakávaná návšteva vás hľadá v spálni, pričom vy ešte ani neviete, že už prišla.

V nočnej časti domu je väčší dôraz na intimitu a kľud. Preto, keď uvažujeme nad umiestnením postele, rátajme, čo môže byť zdrojom hluku. Verím, že mi iste dáte za pravdu, že spať pri stene, za ktorou je sprcha, nie práve nič príjemné. Niektorí ľudia sú na zvuky veľmi citliví. Pokiaľ vás po zhasnutí svetla ruší tikot hodín, potom zvážte umiestnenie kotla pre ústredné kúrenie alebo sa zamyslite, či bude na vás vplývať klopot dažďa na strešné okno.

Každý dom, aj keď si kúpite typový projekt, je vlastne jedinečná a neopakovateľná stavba.Túto jedinečnosť vnáša konkrétny stavebný pozemok a jeho okolie. Pre usporiadanie domu a jednotlivých miestnosti výrazne vplývajú aj svetové strany a možnosti preslnenia. Každý priestor má totiž iné nároky. Spálne je vhodné orientovať na východ, obytné priestory od juhovýchodu až po juhozápad, kúpelňa a kuchyňa je vhodná v severnej časti domu. Jedna z najväčších výhod komfortného bývania v dome oproti bývaniu v byte je prepojenie interiéru s exteriérom. Pri zvažovaní týchto súvislosti nám výjde, či bude obytná hala s výhľadom do ulice, do dvora, alebo prípadne k susedovi. Tiež je dobre brať do úvahy, ako by sa mohlo prostredie časom zmeniť a či to neovplyvní nejako kvalitu nášho bývania. Je dosť dôležité, aby denné obytné miestnosti v dome boli preslnené. Okrem prozaických dôvodov ako napr.ušetrenie na kúrení ide aj o optickú a psychickú pohodu v miestnosti. Ak by bolo slnka priveľa, dnešný trh ponúka široké možnosti zatemnenia, horšie by to bolo však naopak, ak by nám slnko chýbalo.

Prostriedky vynakladané na stavbu domu sú v súčasnosti dosť nemalé, preto hľadať riešenie, ktoré zohľadňuje všetky tieto súvislosti a vzťahy, sa oplatí. Netreba ľutovať námahu vynaloženú na začiatku a pomoc skúseného architekta môže stavbu ešte viac zhodnotiť. Veď nakoniec sú to „príjemné starosti“.

Ing.arch. Blažej Babík, architekt@blazejbabik.sk

Dokumenty:


Novinky
Menu


TOP ponuky


Novostavby


Prihlásenie